لبنان

جمهوری لبنان کشوری کوچک و کوهستانی در خاورمیانه است که در سواحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است

لبنان که در خاورمیانه واقع شده‌است از شمال و شرق با سوریه همسایه است و از جنوب با فلسطین اشغالی

واژه‌ لبنان از واژه‌ سامی «لبن» گرفته شده است که‌ اشاره‌ به‌ قله‌های سفید کوهستان‌های لبنان دارد.

لبنان لقب عروس خاورمیانه را از ان خود کرده است و همچنین بیروت را پاریس خاورمیانه لقب داده اند؛ لقبی که با سفر به آن متوجه می شوید که چندان هم اغراق آمیز نیست.بیروت شهری بندری است که بر روی دماغه‌ای کوچک و درکنار دریای مدیترانه قرار گرفته و بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور لبنان است.

پايتخت و شهرهاي مهم: پايتخت لبنان شهر بيروت و شهرهاي مهم آن عبارتند از : طرابلس ، زحله ، صيدا، بعلبك و صور و بنادر مهم آن عبارتند از : بيروت ، طرابلس و صور كه در ساحل درياي مديترانه واقع شده است

اقتصاد

كشاورزی و صنعت توریسم مهمترین منابع در آمد لبنان به حساب می آیند. از مهمترین صادرات لبنان می توان به جواهر آلات، مواد شیمیایی غیرآلی، مرکبات، تنباکو و منسوجات اشاره کرد. لبنان از اعضای کشورهای اتحادیه ی عرب است .

یکی از خوشمزه ترین شهرهای دنیا: بیروت را می توانیکی از خوشمزه ترین شهرهای دنیا نامید؛از لبنیات،میوه و سبزیجات تازه آن که بگذریم،غذاهای اصلی مثل کباب ها و پیش غذاهای لبنانی از خوش طعم ترین غذاهای خواهــد بود که تا به حال خورده اید  

لبنان در میان کشور های عربی، به طعم های خاص و ادویه های گوناگون مشهور است و غذاهای لبنان طیف وسیعی از غذاهای سنتی ، سالادهای بی نظیری مثل تبوله ، شیرینی ها و خوراکی های خوشمزه و غذاهای محلی را داراست.

از معروفترین و خوشمزه ترین غذاهای لبنان شیش کباب،حمص یا هوموس،فلافل، کبه ،نوعی کوفته ، خورش لوبیا سبز،فاروج مشوی ،فاصولیا است

 

صبحانه یک وعده غذایی مهم در لبنان است که بستگی به عادتهای غذایی منطقه و خانواده در لبنان دارد.

جاذبه های گردشگری لبنان

معبد ژوپیتر لبنان

یکی از شهرهای معروف لبنان بعلبک نام دارد که یک شهر تاریخی می باشد و آثاری مانند نیایشگاه های رومیان که از آن دوران به جای مانده است دیده می شود و همچنین از جهت مذهبی نیز ارزش بسیاری دارد زیرا گفته شده است که اسرای کربلا بعد از واقعه کربلا از این شهر گذر کردند که داستان راهب مسیحی نیز مربوط به همین سرزمین است. به بعلبک هلیوپولیس نیز می گفتند که به معنی شهر خورشید است

دره قادیشا لبنان

بیروت اصلی ترین شهر و پایتخت کشور عرب زبان لبنان است و به دلیل مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نیز شهر مهمی به حساب می آید که 121 کیلومتر آن طرف بیروت دره ای بی نظیر و زیبا به نام دره قادیشا لبنان که در جهان مانندش وجود ندارد. این دره که شامل اکثر جاذبه های طبیعی مثل کوه، رودخانه، درخت ها که در ابر و مه و باران به سر می برند می باشد. این دره که عمیق ترین دره در لبنان است و در انتهای آن رودی به نام قادیشا در جریان است در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا واقع شده است و همچنین به دره قنوبین نیز در بین بعضی از گردشگران شناخته شده است.

غارجیتا لبنان

غار جیتا در 20 کیلومتری بیروت و در دره نهر الکلب قرار گرفته است . می توانید با ترکیب دیدن از این غار و باغ وحشی که در آن نزدیکی قرار گرفته است یک روز فوق العاده و به یاد ماندنی را برای خود بسازید . این غار تا سال های زیادی به دلیل جنگ بسته نگه داشته شده بود ، اما خوشبختانه جدیدا مجدد بازگشایی شده است که می توانید از آن دیدن فرمایید .

برای بازدید از این غار با مینی ون تا دهانه غار میروید و در آنجا با دو غار بالا و پایین مواجه می شوید . غار پایینی را باید با قایق بروید زیرا در کانال های بستر این غار رودخانه ای وجود دارد . در غاز بالایی شما با بزرگترین قندیل های جهان روبه رو خواهید شد .

درختان سرو لبنان

برای بازدید از این غار با مینی ون تا دهانه غار میروید و در آنجا با دو غار بالا و پایین مواجه می شوید . غار پایینی را باید با قایق بروید زیرا در کانال های بستر این غار رودخانه ای وجود دارد . در غاز بالایی شما با بزرگترین قندیل های جهان روبه رو خواهید شد .

سرو های این جنگل چند صد سال عمر دارند و گفته می شود عمر بعضی از آنها به بیش از 2 هزار سال می رسد . برای بهترین پیاده روی در بین سرو های لبنانی می توانید در منطقه بچار و قادیشا این کار را بین سرو های جنگل های این محدوده انجام دهید

صخره های روشه بیروت

صخره های روشه با شکل عجیبشان نمایی از بیروت پایتخت لبنان و به عنوان سمبلی از از این شهر ساحلی تبدیل شده اند.. بخش هایی از بیروت در طول تاریخ بارها بر اثر زلزله زیر آبهای مدیترانه فرو رفته اند تا جایی که برخی پژوهشگران می گویند در زیر سواحل بیروت “هفت بیروت” دیگر نهفته است. دو صخره ی بزرگ درون آب و نزدیک ساحل بیروت وجود دارد که به آن صخره های “الروشة” می گویند. این صخره ها ی زیبا و غول پیکر بر سواحل روشه ی بیروت قرار دارند.

 

بعلبک

بعلبک از قدیمی‌ترین شهرهای لبنان چیزی شبیه تخته جمشید خودمان در شیراز است، که در گذشته‌های دور به هیلوپولیس که معنای شهر خورشید را می‌داد، معروف بوده و محلی برای عبادت خدایان بود. شما با ورودتان به بعلبک ویرانه‌هایی از این معابد را می‌بینید که عظمت و شکوه آن دوره را به شما نشان می‌دهد.

فرقی نمی‌کند که شما تنها، با دوستان یا خانواده‌تان به لبنان سفر کردید اگر به تاریخ علاقه‌مند باشید مطمئنا بهترین‌جا را برای سفر انتخاب کرده‌اید.

بیبلوس

دیگرشهرهای تاریخی لبنان که حتما باید به سراغ آن بروید بیبلوس است که بی شک باید یه روزاز وقتتان را به ان اختصاص دهید.

 هوای لبنان همان‌طور که قبلا هم گفتیم مدیترانه‌ای‌ست، برای دیدن بیبلوس شما می‌توانید هر فصلی مسافر لبنان باشید اما ما پیشنهاد می‌کنیم تابستان را برای سفر انتخاب کنید چون بهترین جشن‌ها و فستیوال‌های بین‌المللی در این فصل برگزار می‌شود

بیبلوس به جبیل هم شهرت دارد و به گفته‌ی خیلی از لبنانی‌ها قدیمی‌ترین شهر زنده دنیا و از جاهای دیدنی لبنان است که یک بندر ماهیگیری هم محسوب می‌شود. بهترین تفریح و شاید رمانتیک‌ترین صحنه‌ای که در اینجا قرار است ببینید تماشای طلوع و غروب خورشید است.

طیر(صور)

طیر از جاهای دیدنی لبنان، در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد و از شهرهای باستانی دوره‌ی فنیقیان بوده. طیر بین لبنانی‌ها به صور که معنی صخره را می‌دهد؛ معروف است. اینجا مخصوص کسانی‌ست که دوستدار تاریخ هستند

نکته جالبی که شاید تا به امروز درباره طیر نمی‌دانستید خواهرخواندگیش با دزفول است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی لبنان که با وجود آسیب‌هایی که دیده، هنوز هم باشکوه‌ست

ابشارباتارا جورج

مسافران لبنان می‌گویند از جاهایی که قبل از مرگ باید آن را ببینید آبشار باتارا جورج است. این آبشار به غار سه پل هم شهرت دارد چون صخره‌ها طوری روی هم قرار گرفته‌اند که سه پل را تشکیل می‌دهند.

این غار مخصوص جسورهایی‌ست که دنبال آدرنالین هستند.

 

باتارا جورج تفریحاتی هم دارد:

صخره‌نوردی، کوه نوردی ،عکاس از جمله انهاست.

جمیزه

مگر می‌شود به لبنان رفت به جمیزه سر نزد؛ این محله یکی از مسکونی‌ترین محله‌های بیروت به حساب می‌آید، به خصوص شب‌ها که مردم دور هم می‌نشینند و از دورهمی‌شان لذت می‌برند

جمیزه به سبک معماری فرانسویان درست شده؛ کوچه‌های تنگ، پله‌های سنگی، گل‌های کاغذی و فروشگاه‌های صنایع دستی همه و همه باعث شده که زیبایی اینجا چندین برابر شود.

 

 

 

دیدگاه

پاسخی بگذارید