جذابترین مقاصد گردشگری سینمایی در ایران کدامند؟!

اگر اهل فیلم و گردش باشید، حتما زمان تماشای فیلم، لوکیشن‌های خاصِ فیلم‌ها و یا لوکیشن‌های فیلم‌های معروف توجه شما را جلب کرده است. موضوعِ گردشگریِ فیلم، امروزه به‌عنوان یکی از انواع گردشگری در حال گسترش است. در گردشگری فیلم، لوکیشن‌های خاص و جذابی که توسط یک فیلم به مخاطبین معرفی‌شده‌اند و یا لوکیشن فیلم‌های معروف و خاطره‌انگیز، به‌عنوان مقاصد گردشگری و حتی تورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با ما در آی- لوتوس همراه باشید تا با چند لوکیشن فیلم و شهرک‌های سینمایی معروف ایرانی آشنا شویم.

در فیلم «شبی که ماه کامل شد» زندگی این دختر به‌عنوان زنی قربانی در ماجرای گروه تروریستی عبدالمالک ریگی روایت می‌شود. شبی که ماه کامل شد از بازار سیستان و بلوچستان شروع می‌شود. لوکیشن اصلی فیلم نیز استان محروم سیستان و بلوچستان است. البته قسمت‌هایی از آن در پاکستان فیلم‌برداری شده است. شبی که ماه کامل شد سعی دارد نشان دهد سیستان و بلوچستان در کنار حضور عبدالمالک ریگی، زیبایی‌ها و فرهنگ غنی خود را نیز دارد که باید به آن‌ها توجه کرد.


ماهی و گربه

ماجرای این فیلم در رابطه با سفر چند دانشجوی جوان به شمال کشور برای شرکت در جشن بادبادک‌بازی است، آن‌ها در کنار یک دریاچه و نزدیک رستورانی بین‌ راهی که ظاهرا در غذاهایش از گوشت انسان استفاده می‌کند، کمپ می‌زنند. فیلم «ماهی و گربه» در روستای سقالکسار استان گیلان فیلم‌برداری شده است. احتمالا برای خیلی از افراد دیدن این دریاچه، فیلم ماهی و گربه را تداعی می‌کند. سقالکسار دریاچه‌ای زیبا و آرام با مساحت حدود 30 هکتار است که با گذراندن یک روز در کنار آن می‌توانید از جنگل و کوهستان اطراف آن نیز لذت ببرید.

 

اژدها وارد میشود

 اژدها وارد می‌شود» درباره مأموریت یک مأمور ساواک به جزیره قشم برای بررسی پرونده خودکشی یکی از تبعیدی‌های مارکسیست است. سبک این فیلم سورئال و ماجرای آن در دهه 40 اتفاق می‌افتد. لوکیشن فیلم‌برداری فیلم اژدها وارد می‌شود در روستای چاهکوه جزیره زیبای قشم واقع‌ شده است. همچنین یکی از زیباترین لوکیشن های این فیلم، دره چاهکوه است. این دره حدود 100 متر عمق دارد و به صورتی ضربدری در دلِ یک کوه سنگی قرار گرفته است. دره چاهکوه جزء جاذبه‌های ژئوپارک قشم است و امکانات اولیه گردشگری در این منطقه برای بازدید فراهم شده است.خسته نباشید

فیلم «خسته نباشید» سفر زن و شوهر گردشگری را به نام‌های ماریا و رومن به کرمان روایت می‌کند. آن‌ها حین سفر با موسسه گردشگری طرف قراردادشان به مشکل می‌خورند، سپس فیلم با همراهی مرتضی (مستخدم اخراجی هتل محل اقامت آن‌ها) و پسرعموی وی با زوج گردشگر ادامه پیدا می‌کند. لوکیشن اصلی این فیلم مناطق کویری استان کرمان است و این لوکیشن خاص علی‌رغم سختی‌هایی که برای فیلم‌برداری به وجود آورده بود توانسته به نشان دادن شخصیت‌های جهانگرد فیلمِ «خسته نباشید» کمک کند.

خیلی دور خیلی نزدیک

فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» داستانِ دکتر عالم، جراح مغز و اعصاب را روایت می‌کند که شب تولد فرزندش (سامان) متوجه بیماری تومور مغزی او می‌شود. در همین زمان سامان به همراه دوستانش برای تور ستاره‌شناسی به کویر سفر کرده است. دکتر عالم به دنبال پسرش به مناطق کویری سفر می‌کند و در این سفر با مشکلاتی مثل طوفان شن روبه‌رو می‌شود. لوکیشن این فیلم در مناطق کویری از جمله کویر مصر قرار گرفته است. این مناطق (روستاهای مصر و فرحزاد) به دلیل جاذبه ماسه‌های بادی به‌خصوص بعد از فیلم خیلی دور خیلی نزدیک بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و به جاذبه‌های گردشگری مورد بازدید تبدیل شدند.

شهر موش ها

فیلم سینمایی موزیکال «شهر موش‌های 2» در ادامه مدرسه موش‌ها که جزء محبوب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دهه شصت بوده است، ساخته‌ شده است. در این فیلم، موش‌ها 30 سال بزرگ‌تر شده‌اند، ازدواج‌ کرده و کار و زندگی تشکیل داده‌اند. فیلم شهر موش‌های 2 در لوکیشنی شبیه به روستای کندوان ساخته‌ شده است. این روستا از خانه‌هایی صخره‌ای تشکیل‌ شده که در نوع خود معماری بی‌نظیر دارند. لوکیشن فیلم شهر موش‌ها نیز به‌صورت خانه‌هایی صخره‌ای است.

قیصر

قیصر، شخصیت اصلی فیلم، به انتقام قتل برادرش فرمان و مرگ خواهرش که مورد تجاوز قرار گرفته است، عاملین ماجرا را که برادران آق منگل هستند، به قتل می‌رساند و در پایان خود نیز کشته می‌شود. فیلمِ قیصر در حمام نواب که ساختمانی قدیمی و آجری در محله عودلاجان است، فیلم‌برداری شده است. این حمام دوره قاجار توسط دو دختر حاج نواب از نوادگان قاجار ساخته‌ شده و بیشتر به دلیل فیلم قیصر موردتوجه قرار گرفته است. در حال حاضر نیز به‌عنوان یک جاذبه گردشگری در محله قدیمی عودلاجان قابل بازدید است.

پدر سالار

داستان فیلم درباره پدر خانواده‌دوستی به نام اسدالله خان است که در عین دلسوزی بسیار پرصلابت و سخت‌گیر است. ماجرای فیلم حول زندگی اسدالله خان و پسران و خانواده آن‌ها شکل می‌گیرد. اسدالله خان اعتقاد دارد همه پسرانش باید در خانه وی زندگی کنند. فیلم پدرسالار در خانه قدیمی یکی از نوادگان قاجار به نام «خانم مهرانگیز» در محله تاریخی عودلاجان ساخته‌ شده است. این خانه امروزه به خانهِ فرهنگِ امام‌زاده یحیی تبدیل‌ شده است. خانه مهرانگیز قدمتی 84 ساله دارد و پس از فیلم‌برداری سریال پدرسالار موردتوجه مردم قرار گرفت.

شهرک سینمایی

این شهرک سینمایی بزرگ‌ در سال 1358 برای فیلم‌برداری فیلم هزاردستان علی حاتمی توسط وی در غرب تهران ساخته‌ شده است. سپس طی زمان، لوکیشن‌های سایر فیلم‌ها نیز به آن اضافه گردیده است. شهرک غزالی لوکیشن‌های ساخته‌ شده برای بسیاری از فیلم‌های خاطره ساز را در خود جای‌ داده است. تعداد زیادی از این لوکیشن‌ها، تداعی‌کننده دوره رضاشاه و محمدرضا شاه است. علی حاتمی طرح اولیه ساخت شهرک سینمایی را با الهام از یک شهرک سینمایی ایتالیایی به اجرا گذاشت.

ازجمله معروف‌ترین لوکیشن های این شهرک می‌توان به لوکیشن فیلم‌های: مریم مقدس (مورداستفاده در فیلم‌های مریم مقدس، بشارت منجی، ابراهیم خلیل‌الله، ستاره خضرا، مسافر زمان، اشک‌ها و لبخندها و راه‌آبی ابریشم)، شهر کوفه (سریال امام علی، ولایت عشق، تنهاترین سردار، طفلان مسلم، آخرین دعوت و ناسپاس)، لوکیشن لاله‌زار (هزاردستان، در چشم باد، کلاه پهلوی، سرزمین کهن، جهان‌پهلوان تختی، شب دهم، مدار صفر درجه، کیف انگلیسی، معمای شاه و شهرزاد)، لوکیشن بازارچه خانی‌آباد (جهان‌پهلوان تختی و پروژه‌های دوره معاصر و تهران قدیم)، لوکیشن کلاه پهلوی، لوکیشن سرزمین کهن، لوکیشن تبریز در مه و لوکیشن سریال شهرزاد اشاره کرد.

دیدگاه

پاسخی بگذارید